אלבום נחום גוטמן

אלבום נחום גוטמן

שם המחבר: נחום גוטמן
מוציא לאור: מודן
סיווג: ספרי מתנה / מתנה
מחיר: $46.00
אודות
אלבום נחום גוטמן הוא האוסף המקיף ביותר אשר הופיע עד כה בדפוס מעבודותיו של אחד מגדולי הציירים הארצישראליים שהטביע חותמו על התרבות העברית.

בטקסט המלווה את הציורים מספר בן-עזר לקורא על דרכו של הצייר באמנות, מטרותיו, המחשבה האמנותית שמאחורי ציורי הנוף שלו בארץ ישראל מראשית המאה ה-20 , שיש בהם גם השפעה אוריינטלית ותנ"כית. העורך , בן עזר, מסתמך מצד אחד על ספרו "בין חולות וכחול שמיים", שכאמור, נכתב יחד עם הצייר עצמו, ומצד שני מביא מבחר מרשים ומשכנע מדבריהם של ציירים, סופרים ומבקרי אמנות רבים על ציוריו של גוטמן, שהוא אחד מאבות הציור הישראלי מראשית המאה ה - 20 ושזכה גם להכרה בינלאומית.

האלבום מדגיש שכבר בראשית חייו האמנותיים בארץ גילה גוטמן את דרכו המיוחדת בציור כשהוא דבק בנופי הארץ. הוא אינו מצייר את נופי אירופה, כפי שהיה מקובל, הנופים המושלגים או האפורים בסתיו הגשום.

גוטמן החל לצייר את אשר ראו עיניו בארץ-ישראל בהגיעו לכאן בגיל צעיר , יחד עם משפחתו ובראשה אביו הסופר העברי שמחה אלתר גוטמן , בעל שם-העט ש. בן ציון. היה זה, כאמור, בשנת 1905 בתקופת העלייה השנייה. גוטמן הצעיר ראה לראשונה והתרשם עמוקות מנופי הארץ : ביניהם נמל יפו, סמטאות ירושלים, סמטאותיה של צפת , וצייר את אשר ראו עיניו בראייה הראשונית והמיוחדת של אמן. הוא אף דמיין בליבו את הדמויות המתוארות בתנ"ך המהלכות על אדמת ארץ-ישראל ואף אותן הוא צייר. אך במיוחד אהב לצייר את דמויות הערבים שחיו ועבדו בארץ, בלבושם המיוחד והנבדל מזה של אירופה. הוא ראה בהם, לעתים, צאצאי האבות הקדמונים של עם ישראל, אולפחות הדומים להם באורחות חייהם.
הוא התרשם מן הצבעים העזים, מן השמש הלוהטת , מן הבתים הלבנים הראשונים של תל-אביב הבנויים על החולות הצהובים. הוא צייר גם את הבתים הראשונים בשכונות היהודיות ליד העיר יפו: נווה-צדק, נווה-שלום - כל אלה עוד לפני שהתחילו לצמוח בתי תל-אביב.

הצבעים שראה היו תכלת ואדום וורוד, והירוק הכהה של הפרדסים, והגוון הירוק בהיר של עצי הזית, וכאמור, הצהוב של החולות ושל השדות בימי הקיץ. גוטמן צייר את הנוף בקווים מעוגלים, כאילו חמוקי הנוף הם חמוקי אישה, כותב אחד המבקרים. גוטמן צייר גם את בתי הקוביות של בתי תל-אביב הראשונים, הלבנים על החולות הצהובים. "הוא זכר את המראות של ימי ילדותו וראשית נעוריו ונתן להם ביטוי אחר-כך, בהפכו את הריחות והקולות לצבעים". למעשה ינק גוטמן כל ימיו ממראות נעוריו וצייר אותם. בן עזר שב ומציין את מקורות יניקתו , וההשפעות על יצירתו של האמן.

אכן, בעזרת האלבום יוכלו הקוראים ללמוד ולדעת על ראשית הציור הארץ-ישראלי המיוחד, על התהוותו, על הסטודנטים הראשונים שלמדו ב"בצלאל" – באקדמיה לאמנות בירושלים שנוסדה על ידי פרופ' בוריס ש"ץ. אקדמיה זו הקים בוריס ש"ץ כמרכז רוחני של התרבות היהודית הלאומית, בעיקר פעל ברוחו של הפילוסוף היהודי אחד העם. כלומר, להקים בארץ מרכז רוחני ליהדות העולם ולא רק ליהודי ארץ-ישראל. פרופ' שץ אכן חינך את הסטודנטים שלו להתחברות האמנות בארץ עם זו שנוצרה על ידי יהודים בארצות בהן הם חיים.